• 444 30 64
  • info@feltbi.com
  • İstanbul / Türkiye
Genel Bilgiler
Beton Yorganı Neden Kullanılır

Beton Yorganı Neden Kullanılır

Soğuk havada beton uygulamasında başlıca hedef; ilk 48 saat betonu gerekli önlemleri alarak “dondan” korumaktır. Beton Battaniyesi veya Beton yorganının fonksiyonu burada başlar.

Beton sıcaklığının düşük olması hidratasyon reaksiyonunu olumsuz etkiler ve bunun sonucunda priz ve dayanım kazanma hızı düşer. Örneğin beton sıcaklığındaki 10oC’ likbir düşüş priz süresini yaklaşık 2 kat arttırır. Bu sürenin artması elbette kalıpların zamanında alınamamasına ve iş süresinin artmasına neden olur. Kısaca beton dayanımı ve dayanıklılığı etkilendiği gibi ekonomik olumsuzluklar da meydana gelmektedir.

Özellikle soğuk havalarda beton yüzey sıcaklığı ile iç sıcaklığı arasında büyük fark oluşur. Yüksek sıcaklık farkı betonda iç gerilmelere ve dolayısıyla çatlaklara neden olur. Bu nedenle sıcaklık farkının 20oC’nin üzerinde olmaması önerilir. Bazı önemli yapılarda bu fark 15oC’de olabilir. Betonu soğuk hava koşullarından korumak için kullanılan koruyucu malzemeler kademeli bir şekilde kaldırılmalıdır. Çünkü, sıcaklık farkının aşırı değişimi betonda ciddi hasarlara neden olabilir.

Betonun plastik halde iken kuruması plastik rötre çatlaklarına neden olur. Sıcak hava koşullarında betonun sulanması uygun iken soğuk havada uygun olmayabilir. Soğuk havada en iyi kür uygulaması beton yüzeyini su kaybından ve soğuktan koruyacak yalıtımlı malzemeler kullanılarak yapılır. Bu malzemeler çevre koşullarına, beton karakteristiğine ve yapıya etkiyen yük durumuna göre 1 ila 7 gün arasında beton yüzeyinde bulunmak zorundadır.

Soğuk havalarda dökülen betonu korumak için ısı yalıtım malzemelerinden faydalanmak gereklidir.
Feltbi-Rug Beton yalıtım battaniyesi ( beton yorganı ) hava sıcaklığınin düştüğü zaman betonun donmasına karşı yalıtım yardımcı olur.
Beton kimyasal reaksiyona girdiğinde ısı üretir. Betonun bu ısıya yeterli mukavemete erişmeden önce dondan korunmak için ihtiyaçı vardır.
Soğuk rüzgarlar da betondaki bu ısıyı yok ederler.
Feltbi-Rug Beton Yalıtım Battaniyeleri ( beton yorganı ) betonun içindeki bu ısıyı muhafaza ederler.
Müşterinin istediği ölçülerde üretilmektedir.

Uzun Süreli Kullanım için Beton Battaniyeleri – PVC serisi

Daha uzun dayanım için kılıfı metrekare ağırlığı 440 gr PVC Vinil brandadan olan ürünlerimizdir.
İç ısı yalıtımda kullanım ömrü boyunca ısı yalıtım değerini ve suya dayanımını koruyan  geri dönüşüm IzoBOZZ polyester elyaftır.Tüm ürünlerde tüm köşelerden 5 er cm yapıştırma payı mevcuttur.

IzoBOZZ TSEK 97 standartlarına uygun bir ısı yalıtım keçesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »